Serberbernas Riksförbundet i Sverige, Serbiska Ungdomsorganisationen och Kvinnoorganisationen firade Savindan tillsammans på Serbiska kulturföreningen ”Sitan Vez” Malmö, som stod värd för ceremonin i år.
Tillsammans med ett rikt kulturellt och konstnärligt program fick de närvarande möjligheten att njuta av traditionella sånger, recitationer och dans, och hylla Saint Sava, det serbiska folkets andlige fader och upplysningsman. Samlingen skedde i en festlig och trevlig atmosfär och gästerna fick möjlighet att umgås och stärka enigheten inom den serbiska diasporan i Sverige.
Stort tack till värdarna från SKU ”Sitan Vez” Malmö för deras gästfrihet och den möda de lagt ner på att organisera detta viktiga evenemang!
Tack till alla som var med och deltog i programmet – vi ses nästa år!